Τρομερή ανατροπή η Μπράιτον επί της πρωταθλήτριας, Σίτι

Τρίτη, 18 Μαΐου 2021 23:16
UPD:23:25
Pool via REUTERS/MIKE HEWITT

Με νίκη γοήτρου, η οποία προήλθε μετά από φοβερή ανατροπή στο δεύτερο μέρος, έκλεισε η Μπράιτον τις εφετινές της υποχρεώσεις στο «Άμεξ Στάντιουμ».

Παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι μέχρι το 48ο λεπτό, η Μπράιτον κατάφερε σε λιγότερο από μισή ώρα να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει το «τρίποντο» με 3-2, στο τρίτο χρονικά ματς της 37ης (προτελευταίας) αγωνιστικής της Premier League.

Οι «Πολίτες» με το μυαλό στον τελικό του Champions League και παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 10ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Κανσέλο) κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 (2΄ Γκιντογκάν, 48΄ Φόντεν), ωστόσο, σε 26 λεπτά οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω με τους Τροσάρ (50΄), Γουέμπστερ (72΄) και Μπερν (76΄).