Ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ, σε τρίτο αγώνα κρίνεται η σειρά με ΑΕΚ

Πέμπτη, 13 Μαΐου 2021 22:29
UPD:22:33
INTIME SPORTS/ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 81-73 στο κλειστό της Πυλαίας, ισοφάρισε σε 1-1 νίκες και η σειρά για μια θέση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος θα κριθεί σε τρίτο αγώνα, στο ΟΑΚΑ (15/05).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί αμυντικά, είχαν ομαδικό πνεύμα κι επενδύοντας στην ευστοχία τους από τα 6,75, διατήρησαν το προβάδισνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Μετά το 11-15 για την ΑΕΚ στο τετράλεπτο, ο ΠΑΟΚ έκανε επιμέρους σκορ 15-5 με εκτελεστές τους Τσαλμπούρη, Καμπερίδη, το οποίο του έδωσε «αέρα» 6 πόντων λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (26-20).

Η Ένωση ισοφάρισε στο 16΄ (32-32) με επιμέρους 13-6, όμως, οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με +7 στις αρχές της τρίτης περιόδου (45-38), με αιχμές στην επίθεση τους Γκρίφιν, Κάρτερ, Κακλαμανάκη.

Λίγο αργότερα στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Παπαντωνίου, Λοβ, με συνέπεια ο ΠΑΟΚ να διατηρήσει το προβάδισμά του (27΄ 56-49), να ξεφύγει με +9 στο 34΄ (71-62) και με +12 στο 36ο λεπτό (76-64), με τους Γκρίφιν, Μπιτς να ευστοχούν από τα 6,75 και να οδηγούν σταθερά την ομάδα τους προς τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ζερμέιν Λοβ (16 πόντοι), Μάλκομ Γκρίφιν (13π.) και Δημήτρης Κακλαμανάκης (11π.). Από την ΑΕΚ, ο μόνος που διακρίθηκε ιδιαίτερα ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα, 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.