Basket League: Κανένα πρόβλημα με Ιωνικό ο Παναθηναϊκός

Τετάρτη, 12 Μαΐου 2021 22:32
UPD:22:35
INTIME SPORTS/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Μόνο για ένα ημίχρονο, το πρώτο, συνάντησε αντίσταση ο Παναθηναϊκός από τον Ιωνικό Νίκαιας (των 9 παικτών) στο ΟΑΚΑ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την προημιτελική φάση της Basket League.

Οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο με 40-39, αλλά στο δεύτερο λεπτό το βάθος του πάγκου τους σε συνδυασμό με την κόπωση των φιλοξενούμενων έφεραν το 102-64 και στο 1-0.

Ο Ιωνικός, καθοδηγούμενος από τους Χόλογουελ και Χόλιφιλντ, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-14. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος στην επίθεση κι έξω απ' τα 6,75 μ. (1/7 σουτ) και μόνο ο Παπαπέτρου έδινε σταθερά σκοράρισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κάτας βρήκαν λύσεις κι από άλλους παίκτες (Μήτογλου), έσφιξαν την άμυνα και τελικά πήραν στο 20΄ προβάδισμα με έναν πόντο, με τον Παπαπέτρου να έχει ήδη 21 πόντους με 6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/4 βολές.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ απ' όλους τους παίκτες του, κλείνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 29-11 για το 69-50 στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στην «εξίσωση» μπήκαν επίσης Χεζόνια και Μπέντιλ, η διαφορά ανέβαινε διαρκώς κι έφτασε στο τελικό 102-64. Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί την Παρασκευή (14/05).