Μπάσκετ: Στον ημιτελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

Τετάρτη, 05 Μαΐου 2021 09:13
UPD:09:17
Eurokinissi Sports/ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

O Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών, μετά τη νίκη του στο ΟΑΚΑ επί του Περιστερίου με 88-62 και θα αντιμετωπίσει αύριο (6/5) το Λαύριο για μια θέση στον τελικό (9/5), εκεί όπου ήδη βρίσκεται ο Προμηθέας Πάτρας.

Μετά το 23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με σερί 9-0 (32-19, 13’). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την επιστροφή (34-28, 14΄30΄΄), ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +13 (43-30, 17΄), αλλά ο ΜακΛίν μείωσε και πάλι στους έξι με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (46-40).

Ο Μάρβιν Τζόουνς έφερε την ομάδα του ένα βήμα πιο κοντά με την επιστροφή στο παρκέ (46-42). Η εικόνα όμως άλλαξε σταδιακά, με το 54-46 (24΄40΄΄) να γίνεται 75-50 (31΄) με δύο τρίποντα από τον Χεζόνια.

Δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Παπαγιάννης με κάρφωμα έγραψε το 86-58, για να κλείσει η αυλαία με το τελικό 88-62.

Για την ομάδα του Όντετ Κάτας πρώτος σκόρερ ήταν ο Μήτογλου με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Παπαγιάννης με 12 και  Χεζόνια, Μπέντιλ που πρόσθεσαν από 11 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο ΜακΛίν με 16 πόντους (4 τρίποντα) και τον ακολούθησε ο Πέτεγουεϊ με 14.