Super League 2: «Φωτιά» στην κορυφή έβαλε ο Λεβαδειακός με το «διπλό» στη Νίκαια

Τετάρτη, 28 Απριλίου 2021 18:22
UPD:18:28
INTIME SPORTS/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

«Πήραν φωτιά»... με το καλημέρα τα play off της Super League 2.

Το «διπλό» του Λεβαδειακού στη Νίκαια επί του πρωτοπόρου Ιωνικού με 3-2 αλλάζει τα δεδομένα στη μάχη της απευθείας ανόδου στα μεγάλα σαλόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, καθώς οι Βοιωτοί μείωσαν στο -3 την απόταση από την κορυφή κι ελπίζουν βάσιμα, ενώ απομένουν ακόμη τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε.

Η Ξάνθη έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να μπει και αυτή στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης, μετά το 1-1 με τα Χανιά, ενώ με το... δεξί στο μίνι πρωτάθλημα μπήκε ο Εργοτέλης, που επικράτησε με 3-1 του Διαγόρα.

Πριν το μεγάλο ντέρμπι στη Νίκαια, ο Ιωνικός είχε 47 βαθμούς έναντι 41 του Λεβαδειακού. Οι «πράσινοι» αιφνιδίασαν πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα με τον Κονέ (0-1), αλλά στο 48΄ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μαντζούκα.

Και πάλι, όμως, στο 63΄ οι Βοιωτοί πήραν... κεφάλι στο σκορ με τον Μαρίνο, για να γίνει το 2-2 στο 79΄ με τον Μάναλη.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε χωρίς νικητή, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μυτίδης, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 86΄ «έγραψε» το τελικό 3-2 και, πλέον, όλα μπορούν να συμβούν στη συνέχεια.

Από την άλλη η Ξάνθη δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε την έδρα της, ούτε την ήττα του Ιωνικού από τον Λεβαδειακό και αναδείχτηκε ισόπαλη με τα Χανιά 1-1, μένοντας 3η στην κατάταξη.

Ο Εργοτέλης, τέλος, διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες που έχει για την απευθείας άνοδο με τη νίκη του επί του Διαγόρα με 3-1. Το σκορ διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο τέρματα, με τον Μανουσάκη στο 82΄ και τον Κόνραντ στο 87΄ με πέναλτι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής των play off:
Ιωνικός - Λεβαδειακός 2-3 (48' Μαντζούκας, 79' Μάναλης/1' Κονέ, 63' Μαρίνος, 92' Μυτίδης)
Ξάνθη - Χανιά 1-1 (58' Θ. Παπάζογλου/ 90'+3' Διαμαντόπουλος)
Εργοτέλης - Διαγόρας 3-1 (3' Κοκκίνης, 83' Μανουσάκης, 87' Κόνραντ 23' Μπαστακός)