Μπήκε στο... κόλπο για το Champions League η Έβερτον

Σάββατο, 24 Απριλίου 2021 00:00
UPD:00:10
REUTERS/ANDREW YATES

Το κίνητρο της Έβερτον στο «Εμιρέιτς» απέναντι στην Άρσεναλ ήταν σαφώς μεγαλύτερο κι αυτό αποτυπώθηκε στον αγωνιστικό χώρο, με τους «εφοπλιστές» να φεύγουν από το Λονδίνο με ένα σπουδαίο «διπλό» (0-1), χάρις στο οποίο 6 αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Premier League μπήκαν ξανά σε... τροχιά Champions League.

Τα προβλήματα που έχει στο εσωτερικό της η Άρσεναλ δεν της επέτρεψαν να πάρει ούτε ένα βαθμό μέσα στην έδρα της και, πλέον, η μοναδική περίπτωση να παίξει και του χρόνου στην Ευρώπη είναι να κατακτήσει το Europa League.

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, με πολλές καλές στιγμές κι από τις δύο ομάδες, η Έβερτον έδειξε στο δεύτερο ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη, την οποία πήρε έστω και με το αυτογκόλ του γκολκίπερ των γηπεδούχων Λένο στο 76ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Ριτσάρλισον.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πίκφορντ έκανε σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Μαρτινέλι, κρατώντας μέχρι τέλους το «τρίποντο» της Έβερτον.