Τραυματίστηκε ο Αντετοκούνμπο, έχασαν οι Μπακς

Τρίτη, 20 Απριλίου 2021 08:49
UPD:09:18
USA TODAY Sports/Michael McLoone

Ύστερα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο Μιλγουόκι, οι Φοίνιξ Σανς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην παράταση απέναντι στους Μπακς με 128-127, χάρη σε μια βολή του Ντέβιν Μπούκερ στα 0.3΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποχώρησε από τον αγώνα στο 49΄ λόγω κράμπας και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του στο φινάλε.

Με τη νίκη τους οι Σανς έφτασαν στο 41-16 και κατέχουν το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ της λίγκας (πρώτη είναι η Γιούτα με 43-15) ενώ τα «ελάφια» με ρεκόρ 35-22 βρίσκονται στην τρίτη θέση της Ανατολής.

Ο «Giannis» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους (12/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 9/10 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ καλός ήταν ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ενώ 25 πόντους πρόσθεσε ο Τζρου Χόλιντεϊ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για ένα λεπτό και είχε ένα φάουλ.

Για το Φοίνιξ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 24 πόντους ενώ ο Κρις Πολ είχε 22 πόντους και 13 ασίστ. Μάλιστα ο Πολ έφτασε τις 10.145 ασίστ κι έγινε ο πέμπτος πασέρ στην ιστορία της λίγκας, ξεπερνώντας τον Μάτζικ Τζόνσον.

Με τον Στεφ Κάρι ασυγκράτητο, οι Γουόριορς νίκησαν στη Φιλαδέλφεια με 107-96. Ο ηγέτης των «πολεμιστών» είχε 49 πόντους με 10/17 τρίποντα κι έφτασε τα 21 παιχνίδια στην καριέρα του με διψήφιο αριθμό τριπόντων σε ένα και μόνο αγώνα.

Το κορυφαίο παιχνίδι, όμως, έγινε στο Ντένβερ, όπου οι Νάγεκτς νίκησαν με 139-137 το Μέμφις, ύστερα από δύο παρατάσεις.

Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 47 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ, όπως και το τρίποντο που έφερε το Ντένβερ στο 137-134 στα 42΄΄ πριν τη λήξη.