Η Λιντς σόκαρε τη Σίτι στο Μάντσεστερ

Σάββατο, 10 Απριλίου 2021 17:01
UPD:17:28
Pool via REUTERS/TIM KEETON

Σούπερ έκπληξη στην Πρέμιερ Λιγκ με δράστη τη Λιντς, που υποχρέωσε σε ήττα στο «Έτιχαντ» με 2-1 τη Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Η επιτυχία της ομάδας του Μαρσέλο Μπιέλσα προσλαμβάνει ακόμη μεγαλύτερη διάσταση, καθώς εκτός του ότι επιτεύχθηκε στην έδρα της πρωτοπόρου κι επίδοξης πρωταθλήτριας, που βρίσκεται κοντά και στους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, σημειώθηκε παίζοντας με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Τα «παγώνια» κατάφεραν να προηγηθούν στο 42ο λεπτό με τον Ντάλας, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Λίαμ Κούπερ.

Οι «πολίτες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 66΄ με τον Φεράν Τόρες, αλλά η αδάμαστη Λιντς είχε το σθένος να μην αμυνθεί μόνο για να κρατήσει το βαθμό, αλλά και να φτάσει στη νίκη με δεύτερο γκολ του Ντάλας, στο 90΄+1.