Πέρασε από το Περιστέρι ο Προμηθέας

Κυριακή, 04 Απριλίου 2021 22:35
UPD:22:58
INTIME SPORTS/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Σπουδαίο «διπλό», το 4ο στο εφετινό πρωτάθλημα, πέτυχε ο Προμηθέας στο «Ανδρέας Παπανδρέου» επί του Περιστερίου με 73-70, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Basket League.

Οι Αχαιοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-5 το ρεκόρ τους και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής την τετράδα, ενώ αντίθετα, η ομάδα των δυτικών προαστίων υπέστη την 13η ήττα της και πλέον ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στην τέταρτη θέση της κατάταξης (από 30 βαθμούς).

Το ματς ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Οι Αχαιοί έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη στην τρίτη περίοδο, όταν... έτρεξαν μέχρι το 25΄ ένα κομβικό επιμέρους σκορ 2-12, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +11 (38-49).

Η διαφορά αυτή ανέβασε ψυχολογικά την ομάδα του Μάκη Γιατρά, η οποία βασίστηκε στην άμυνά της στην τέταρτη περίοδο και ολοκλήρωσε με επιτυχία τη δύσκολη αποστολή της.

Σπουδαία εμφάνιση από τους Τζέριαν (20π.,6ρ., 9ασ.) και Τζεράι Γκραντ (21π., 4ρ., 2 μπλοκ), ενώ από το Περιστέρι προσπάθησε ο Μάρβιν Τζόουνς με 17 πόντους.