Ligue 1: Τον πρώτο λόγο για τον τίτλο η Λιλ

Σάββατο, 03 Απριλίου 2021 20:19
UPD:20:28
REUTERS/BENOIT TESSIER

Σοβαρότατο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στη Ligue 1 απόκτησε η Λιλ, μετά τη σημερινή μεγάλη της νίκη στο Παρίσι επί της Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0.

Το γκολ του Καναδού επιθετικού, Τζόναναθ Ντέιβιντ στο 20ό λεπτό έμελλε να κρίνει το ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής του «σαμπιονά», δίνοντας την ευκαιρία στους «λιλουά» να αποσπαστούν κατά 3 βαθμούς από τη σημερινή τους αντίπαλο, ενώ απομένουν επτά αγωνιστικές για το φινάλε της σεζόν.

Το ματς είχε αρκετά νεύρα με τις ομάδες να μένουν με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά, όταν αποβλήθηκαν οι Νεϊμάρ και Ντιαλό στο 90'  και στις καθυστερήσεις αντίστοιχα.

Μία ήττα που μένει να φανεί αν και πόσο θα επηρεάσει τους «πρωτευουσιάνους» ενόψει του πρώτου προημιτελικού του Champions League που ακολουθεί στα μέσα της ερχόμενης εβδομάδας με την Μπάγερν Μονάχου.

Νωρίτερα, η Μονακό νίκησε εύκολα στο «Λουί Ντε» με 4-0 την Μετς και παραμένει πάντα στο... κόλπο του τίτλου, ούσα στο -4 από την πρωτοπόρο Λιλ και στο -1 από την δεύτερ Παρί.