Basket League: «Εκτέλεσε» από τα 6.75μ τον Ιωνικό ο Γκρίφιν

Σάββατο, 03 Απριλίου 2021 19:44
UPD:19:49
INTIME SPORTS/ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ

«Χιτσκοκικό» φινάλε είχε η αναμέτρηση του Ιωνικού με τον ΠΑΟΚ στη Νίκαια. Μεγάλος νικητής ήταν ο «Δικέφαλος», με 84-83, χάρις κυρίως στο «κρύο αίμα» του Μάλκομ Γκρίφιν από τα 6.75μ.

Η αναμέτρηση της 20ής αγωνιστικής της Basket League είχε φινάλε απαγορευμένο για καρδιακούς. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε τριπλέτα-φωτιά στην αναμέτρηση, με τους Μάλκομ Γκρίφιν (18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζερμέιν Λοβ (18π, 5 ριμπ) και Τζος Κάρτερ (18π, 4/5 τρ.).

Ενώ απέμεναν περίπου τρισήμισυ λεπτά για το φινάλε οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (81-81) και ήταν φανερό πως οι λεπτομέρειες θα έκριναν τον αγώνα.

Αφού μεσολάβησαν δυόμισι λεπτά επιθετικής αφλογιστίας και για τις δύο ομάδες, ο Τέρνερ αστόχησε από τα 6.75 για τον ΠΑΟΚ, για να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους ο Πρίτζετ (83-81). Στην τελευταία επίθεση των «ασπρόμαυρων» ο Γκρίφιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του «βομβαρδίζοντας» με «τρίποντο» το καλάθι του Ιωνικού για το τελικό 84-83.

Στα εναπομείναντα περίπου 8 δευτερόλεπτα ο Ιωνικός έκανε λάθος και αστόχησε με τον Μαυροκεφαλίδη.

Το ματς χαρακτηρίστηκε από τα πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες (24-16), την υπεροχή των γηπεδούχων στη ρακέτα (39 με 28 τα ριμπάουντ) και τα 14/31 τρίποντα των «ασπρόμαυρων».