Επιστροφή με γκέλα για την Μίλαν

Σάββατο, 03 Απριλίου 2021 16:08
UPD:16:18
REUTERS/JENNIFER LORENZINI

Η επιστροφή της Μίλαν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της στη Serie A, μετά τη διακοπή των πρωταθλημάτων λόγω των Εθνικών Ομάδων, συνοδεύτηκε με εντός έδρας γκέλα απέναντι στη Σαμπντόρια (1-1) και, πλέον, η Ίντερ θα έχει την ευκαιρία να ξεφύγει κι άλλο στην κορυφή, ενώ απομένουν 9 αγωνιστικές για τη λήξη της περιόδου..

Οι «ροσονέρι», μάλιστα, γλίτωσαν την ήττα από τους Γενοβέζους στο 87ο λεπτό, όταν και ισοφάρισε ο Χάουγκε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 57ο λεπτό με τον Κουαλιαρέλα, ο οποίος με το γκολ αυτό έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της Σαμπντόρια που για έκτη διαφορετική σεζόν σκοράρει πάνω από 10  τέρματα (Μαντσίνι και Βιάλι οι προηγούμενοι).

Δύο λεπτά μετά το γκολ η «Σαμπ» έμεινε με παίκτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε ο Σίλβα, γεγονός που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη συνέχεια. Η Μίλαν πίεσε πολύ για την ισοφάριση και τα κάταφερε τρία λεπτά πριν το 90΄ με το γκολ του Χάουγκε, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή.