Ευρωλίγκα: Πρωτιά για Μπαρτσελόνα και πλεονέκτημα για ΤΣΣΚΑ

Παρασκευή, 02 Απριλίου 2021 23:31
UPD:03/04/2021 00:20
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Με νίκη εκτός έδρας γύρισε στα θετικά αποτελέσματα η Μπαρτσελόνα, που επιβλήθηκε στην Πόλη της Φενέρμπαχτσε με 82-73 και με ρεκόρ 24-9 εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στην Ευρωλίγκα.

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 33ης ημέρας, με τη Φενερμπαχτσέ (20-13) να χάνει δύο βασικές μονάδες της: στο 6΄ ο Βέσελι αποχώρησε με διάστρεμμα στον αστράγαλο και στο 36΄ ο Ντε Κολό με πρόβλημα στο γόνατο.

Ένα ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετό για να οδηγήσει την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην επιτυχία.

Κορυφαίος των Ισπανών ο Κούριτς με 16 πόντους, ενώ ο Καλάθης είχε απολογισμό 5 πόντους και 4 ασίστ σε 20:30 λεπτά συμμετοχής. Από τη Φενέρ προσπάθησε ο Γκούντουριτς με 19 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκε νικήτρια στον ρωσικό «εμφύλιο», επιστρέφοντας στη δεύτερη θέση της κατάταξης και «κλειδώνοντας» με ρεκόρ 22-10 το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε ένα άνετο βράδυ απέναντι στην ουραγό Χίμκι και με το τελικό 97-72, υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους στην 28η ήττα τους.

Στην Αγία Πετρούπολη, η Ζενίτ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, αλλά συνεχίζει να... ακροβατεί στην όγδοη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε άνετα με 87-53 της Βιλερμπάν, εξαργυρώνοντας το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 25-6 της τρίτης περιόδου (66-43 στο 30΄).

Με την αποψινή επιτυχία η Ζενίτ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 18-14, ενώ υποχρέωσε τη Βιλερμπάν στην 20η ήττα της (14η θέση). Οι Μπάρον (15π.) και Χόλινς (15π.) οδήγησαν την επίθεση των νικητών.

Στο Βερολίνο, η Βαλένθια σημείωσε τεράστια ανατροπή από το -18 (35-17 στο 12΄) και με ένα σπουδαίο «διπλό» παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας και πλέι οφ (18-15, ισοβαθμεί στην 9η θέση με την Μπασκόνια).

Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 90-86 της αδιάφορης Άλμπα (11-22, 16η θέση), φτάνοντας στη νίκη μέσα από την εξαιρετική άμυνα της επανάληψης, όταν και περιόρισαν τους γηπεδούχους στους 33 πόντους.

Την ίδια στιγμή, ο Πρέπελιτς με 24 πόντους πρωταγωνίστησε στην επίθεση της Βαλένθια, η οποία πανηγύρισε το «διπλό» από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.