Ευρωλίγκα: Νίκη με Αρμάνι ύστερα από μυθική ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Πέμπτη, 01 Απριλίου 2021 23:18
UPD:02/04/2021 00:10
INTIME SPORTS/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Φινάλε με νίκη έκανε ο Παναθηναϊκός στη φετινή Ευρωλίγκα όσον αφορά την έδρα του, καθώς με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε 86-83 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ, στην παράταση (κ.δ. 70-70), αφού ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων!

Η βαθμολογικά αδιάφορη ομάδα του Όντετ Κάτας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής και ύστερα από τρεις συνεχείς ήττες.

Οι «πράσινοι» βελτίωσαν την επίδοσή τους στο 11-20 και βρίσκονται στη 15η θέση, βγάζοντας τους Ιταλούς από την τετράδα, καθώς οι Λομβαρδοί με ρεκόρ 20-13 υποχώρησαν στην πέμπτη θέση.

Με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να αποδίδει τα μέγιστα στην άμυνα και συνέπεια στην επίθεση, οι Ιταλοί πέρασαν με 20 πόντους (22-42) στο 17΄ και με 17 πόντους στο ημίχρονο (29-46).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 11-4 έριξε τη διαφορά στο -10 (40-50 στο 24΄). Ένα τρίποντο του Μίτσοφ έγραψε το 40-53, αλλά οι «πράσινοι» ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε ακόμη και στο -9 (46-55 στο 28΄), αλλά τα αμυντικά κενά που παρουσίασε μέσα στη ρακέτα του, βοήθησαν την Αρμάνι να εξασφαλίσει και πάλι μία διψήφια διαφορά (49-59 στο 30΄).

Με την άμυνα βελτιωμένη στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-65 στο 35΄ και σε 66-67 στο 39΄, με γκολ-φάουλ που κέρδισε ο Παπαγιάννης, που αστόχησε στη βολή της ισοφάρισης. Ο Παπαπέτρου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Γουάιτ αστόχησε σε τρίποντο και ο Σιλντς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 66-69.

Το πάθος του Παπαγιάννη κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό (68-69), με τον Πάντερ να μετρά 1/2 βολές για το 68-70 και τον Χεζόνια να πετυχαίνει την πολυπόθητη ισοφάριση στα 1,8΄΄ πριν τη λήξη (70-70), στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Με Χεζόνια και Μακ να ευστοχούν σε δύο τρίποντα και επιμέρους σκορ 6-1, το «τριφύλλι» προσπέρασε στο 41΄ με 76-71, ενώ με νέο τρίποντο, του Παπαπέτρου, έγινε το 81-73 στο 43΄ και το παιχνίδι πήρε το δρόμο του, καθώς ο Ντατόμε αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, στα 5΄΄ πριν το τέλος.