Ευρωλίγκα: Ήττα και... αντίο πλέι οφ για Ολυμπιακό

Παρασκευή, 26 Μαρτίου 2021 22:39
UPD:22:55
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ο Ολυμπιακός έχασε και τις μαθηματικές ελπίδες που είχε για να προλάβει τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, μετά την εντός έδρας ήττα με 71-76 από τη Φενέρμπαχτσε, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν τη 17η φετινή ήττα τους (έχουν 14 νίκες) χάνοντας την ευκαιρία να αυξήσουν το σερί των τριών νικών τους, ενώ αντίθετα το συγκρότημα του Κοκόσκοφ βρίσκεται στο 19-12 και συνεχίζει να διεκδικεί θέση στην τετράδα.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, με τη Φενέρ να φτάνει στο 0-8 και λίγο αργότερα στο +12 (2-14), με τον Ολυμπιακό να έχει μεγάλη αστοχία και να χάνει... σωρηδόν τα ριμπάουντ.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-20, στο ξεκίνημα του δεύτερου η Φενέρ πέρασε με 14 πόντους (17-31) και παρά την ενέργεια και τους πόντους του Λαρεντζάκη από την περιφέρεια, η διαφορά έμεινε διψήφια ως το τέλος (27-43) του πρώτου ημιχρόνου.

Με συγκέντρωση στην άμυνα, καλύτερη κυκλοφορία, σωστές επιλογές και τον Βεζένκοβ να βρίσκει το χέρι του στην περιφέρεια, ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 12-2 και μείωσε σε 39-45 στο 24΄.

Τότε όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βεζένκοβ «φρέναρε» το ρυθμό της ελληνικής ομάδας κι έφερε το 39-51 στο 26΄, διαφορά που συντηρήθηκε ως το 30΄ (49-58).

Με ένα 5-0 η Φενέρ ανέβασε κι άλλο (+14) τη διαφορά στο ξεκίνημα του 4ου δεκάλεπτου, που έφτασε ως και το +17 (53-70), στο 36΄.

Κάτι η χαλάρωση της τουρκικής ομάδας, λίγο οι προσπάθειες των Λαρεντζάκη και Ζαν-Σαρλ έφεραν τη μείωση του σκορ ακόμη και στους τρεις πόντους (71-74), αλλά ο χρόνος είχε σωθεί...