Η Παρί Σεν Ζερμέν... επέστρεψε

Κυριακή, 21 Μαρτίου 2021 23:55
UPD:22/03/2021 00:00
REUTERS/ERIC GAILLARD

Με «καρδιά πρωταθλήτριας» η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής της Ligue 1 επί της Λιόν με το εμφατικό 4-2 στο «Παρκ Ολιμπίκ» και σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα-σοκ που γνώρισε νωρίτερα η Λιλ από την Νιμ (1-2), οι «πρωτευουσιάνοι» επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας, την οποία μοιράζονται με τους «λιλουά» (από 63 βαθμούς).

Ντανίλο και Εμπαπέ στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν τις βάσεις για το «διπλό» και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ντι Μαρία «σφράγισε» το «τρίποντο» για την ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο. Πριν συμπληρωθούν 10 λεπτά στο β΄ μέρος ο Εμπαπέ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Παρί, η οποία, πλέον, δείχνει ότι κι εφέτος θα έχει τον πρώτο λόγο για τον τίτλο στο «Σαμπιονά».

Μετά το 4-0 οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα οι «λιονέ» να πετύχουν δύο γκολ, αρχικά με τον Σλιμάνι στο 62ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Κορνέ στο 81΄. Η Λιόν μετά την αποψινή ήττα έμεινε στους 60 βαθμούς.