Basket League: Ο Τέρνερ «ξύπνησε» στην 4η περίοδο

Σάββατο, 20 Μαρτίου 2021 22:49
UPD:22:57
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Με τον Ελστον Τέρνερ να «παίρνει φωτιά» στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από το Αλεξάνδρειο με 77-71 επί του Άρη, για τη 18η αγωνιστική της Basket League.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο αποκλειστικά «υπεύθυνος» για την 9η νίκη του «Δικεφάλου του Βορρά». Τελείωσε το ντέρμπι με 17 πόντους, οι 13 από τους οποίους ήταν στο τελευταίο 10λεπτο. Καταλυτική, ακόμη, στο ματς ήταν η υπεροχή των «ασπρόμαυρων» στη ρακέτα (39-29 τα ριμπάουντ), ενώ πρώτος σκόρερ για τον Αρη ήταν ο Δημήτρης Φλιώνης (13π.).

Οι γηπεδούχοι μετά το τέλος της 3ης περιόδου ξέφυγαν με +10 (61-51) κι έδειχναν να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Λογάριασαν, όμως, χωρίς τον... ξενοδόχο.

Με επιμέρους 17-2 και τον Αμερικανό Τέρνερ να πετυχαίνει 11πόντους ο «Δικέφαλος» ξέφυγε με +5 στο 37' (63-68). Ο Αρης δεν εγκατέλειψε τη μάχη , με τον Ντεκόζι πήρε ξανά τα ηνία στο 39' (71-70), αλλά ο Κάρτερ εκτέλεσε από τα 6.75 , έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους» (73-71), καθορίζοντας, ουσιαστικά, την αναμέτρηση. Με βολές από τους Μπιτς και Λοβ διαμορφώθηκε το τελικό 77-71.