«Φιλί της ζωής» από τον Τζάτζα στην Τορίνο

Τετάρτη, 17 Μαρτίου 2021 19:36
UPD:19:42
EPA/GIORGIO BENVENUTI

Με εκπληκτική ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο και ήρωα τον Σιμόνε Τζάτζα, που ήρθε από τον πάγκο, η Τορίνο πέτυχε υπερπολύτιμη νίκη με 3-2 επί της Σασουόλο, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου, που έμεινε στον πάγκο απόψε, προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με ισάριθμα γκολ του Ντομένικο Μπεράρντι στο 6ο και στο 38ο λεπτό, δείχνοντας κοντά στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι, όμως, έκαναν το «Ολίμπικο» του Τορίνο να... γέρνει στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης, όταν κι εξαπέλυσαν μια σφοδρή αντεπίθεση.

Ο Τζάτζα μείωσε στο 77ο λεπτό και ο Ρολάντο Μαντραγκόρα ισοφάτισε στο 86΄, αλλά η «γκρανάτα» δεν αρκέστηκε στον βαθμό, καθώς στη θέση που βρίσκεται δεν της φτάνει.

Έτσι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν και πάλι ο Τζάτζα που με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και έστειλε την Τορίνο εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, ένα βαθμό πάνω από τη 18η Κάλιαρι και με παιχνίδι (με τη Λάτσιο) λιγότερο.