Ο Γκουαρντιόλα ξεπέρασε τον Μουρίνιο στο Champions League

Τετάρτη, 17 Μαρτίου 2021 09:40
UPD:09:42
Pool via REUTERS/NEIL HALL

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε για δεύτερη φορά την Γκλάντμπαχ στη Βουδαπέστη (2-0) για τους «16» του Champions League και πήρε άνετη πρόκριση στα προημιτελικά, ενώ ο προπονητής της ξεπέρασε τον Ζοσέ Μουρίνιο σε αριθμό νικών στη διοργάνωση.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα μετρά πια 82 νίκες, μία περισσότερη από τον Πορτογάλο τεχνικό της Τότεναμ κι «έβαλε πλώρη» για να ξεπεράσει τους Αρσέν Βενγκέρ (86) και Κάρλο Αντσελότι (89), την ώρα που ο Σερ Αλεξ Φέργκιουσον έχει 102.

Συν τοις άλλοις, η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε την Γιουβέντους αναφορικά με το χρονικό διάστημα που διατήρησε απαραβίαστη την εστία της.

Συγκεκριμένα, οι τερματοφύλακες των «πολιτών» συμπλήρωσαν 706 λεπτά χωρίς να δεχθούν γκολ: ο Έντερσον (με τη βοήθεια του Στέφεν, ο οποίος έπαιξε εναντίον της Μαρσέιγ στους ομίλους), ξεπέρασε τον Τζίτζι Μπουφόν (με την υποστήριξη του Νέτο), ο οποίος με τη Γιουβέντους του Αλέγκρι έφτασε στα 690 λεπτά την περίοδο 2016-17.

Μπροστά τους βρίσκεται είναι ο Γιενς Λέμαν (853 λεπτά μεταξύ των σεζόν 2004-05 και 2006-07) κι ακολουθεί ο Κέιλορ Νάβας (738΄).

Ο αγώνας εναντίον της Γκλάντμπαχ ήταν ο έβδομος που η Σίτι κράτησε τον αντίπαλο στο «μηδέν», κάτι που, όπως σημειώνει η βρετανική εταιρεία ανάλυσης αθλητικών στοιχείων Opta Sports, μόνο η Μίλαν (επτά το 2005) και η Άρσεναλ (10 το 2006), είχαν πετύχει ως τώρα.