Πινγκ Πονγκ: Μία νίκη μακριά από το Τόκιο ο Γκιώνης

Δευτέρα, 15 Μαρτίου 2021 20:43
UPD:20:49
REUTERS/ALKIS KONSTANTINIDIS

Μία νίκη μακριά από την πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο βρίσκεται, πλέον, ο Παναγιώτης Γκιώνης.

Στο πλαίσιο του ημιτελικού γύρου του Παγκοσμίου Προολυμπιακού τουρνουά της Ντόχα, ο κορυφαίος εκπρόσωπος της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης επικράτησε μετά από συγκλονιστικό ματς του Ρώσου Κιρίλ Σκάτσκοφ με 4-3 σετ, σε αγώνα που κράτησε 65 λεπτά!

Μετά την επιτυχία αυτή ο Γκιώνης προκρίθηκε στον τελικό του ταμπλό κι αν την Τρίτη (16/03) καταφέρει να νικήσει τον πολιτογραφημένο Σλοβάκο, Βανγκ Γιανγκ, τότε θα «σφραγίσει» την παρουσία του στο Ολυμπιακό τουρνουά για 5η συνεχόμενη φορά!

Να σημειωθεί ότι ο Έλληνας πρωταθλητής έχει το αβαντάζ ότι ακόμη κι αν χάσει... δεν χάνεται, καθώς σε τέτοια περίπτωση θα διεκδικήσει το τελευταίο εισιτήριο από το στάδιο 2 της διοργάνωσης!

Τα σετ με τον Σκάτσκοφ (νούμερο 13 των αγώνων): 5-11, 11-6, 11-9, 18-20, 11-7, 5-11 και 11-8. Ο τελικός με τον Βανγκ Γιανγκ είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 10:40 (ώρα Ελλάδας) και θα καλυφθεί απευθείας από τη σελίδα της διεθνούς ομοσπονδίας (ITTF) στο Facebook.