Βόλεϊ: Αγκάλιασε τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Δευτέρα, 15 Μαρτίου 2021 00:22
UPD:00:31
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Ύστερα από συναρπαστικό αγώνα διάρκειας 137 λεπτών, ο Ολυμπιακός νίκησε με ανατροπή 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ και διατήρησε το μεγάλο βαθμολογικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» με πρώτο σκορ τον Ορμάς Εγκλεσκαλνς, τον Ανδρέα Ανδρεάδη να κερδίζει καθοριστικά μπλοκ και τον Κώστα Στιβαχτή να διαχειρίζεται άψογα τις κόντρα επιθέσεις κατάφερε να πάρει τη νίκη από τον πολύ καλό ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε 17-15 στο 4ο , και 14-13 στο 5ο σετ, αλλά έφυγε ηττημένος.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 36 βαθμούς σε 13 αγώνες, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Φοίνικα με 26 βαθμούς αλλά σε 12 αγώνες. Ο ΠΑΟΚ έχει 25 βαθμούς σε 13 παιχνίδια και ο Παναθηναϊκός 22 βαθμούς σε 11 ματς.

Ο ΠΑΟΚ παρότι έχασε το 1ο σετ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα. Οι αλλαγές του Νικολά Ματιάσεβιτς με την είσοδο του Σωτηρίου στη θέση του Εβάντρο έδωσε ηρεμία στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, αλλά έχασε μέρος από την επιθετική ισχύ κι αυτό φάνηκε στο 5ο σετ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-13 με τον Κουμεντάκη, που επέστρεψε πρώτη φορά στο Ρέντη μετά τη μεταγραφή του στον «Δικέφαλο».

Ο Αγκάνιτς έχασε το σερβίς (14-14), ο Ανδρεάδης μπλόκαρε τον Κουμεντάκη (15-14), ο Μιγιαήλοβιτς έχασε κόντρα επίθεση να τελειώσει τον αγώνα για τον Ολυμπιακό και αλλά ο Βαν ντε Ντρις ισοφάρισε 15-15. Ο Έγκλεσκαλνς με επίθεση και ο Μιγιαήλοβιτς με κόντρα μετά από φάση διαρκείας τελείωσαν το ματς με 17-15.

Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα Σύρου στο πρωτάθλημα της Volley League. Η ομάδα της Σύρου νίκησε με 3-1 (25-22, 20-25, 25-21, 25-23) τη μαχητική Κηφισιά, σε εξ αναβολής αγώνα της 12ης ημέρας και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό βρέθηκε στη δεύτερη θέση, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο.