Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα με Ιωνικό ο Παναθηναϊκός

Σάββατο, 13 Μαρτίου 2021 22:26
UPD:22:47
INTIME SPORTS/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 98-74 τον Ιωνικό στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League και σημείωσε τη 13η νίκη του σε 15 αγώνες.

Oι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν για τρία δεκάλεπτα, καθώς στο 30΄ ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή (68-64), αλλά στην τελευταία περίοδο πετούσαν «φωτιές» στην επίθεση (30 πόντοι) και «τσάκιζαν κόκαλα» στην άμυνα, κρατώντας τον αντίπαλο στους 10 πόντους.

Στα αρνητικά για την ομάδα του Όντετ Κάτας ο τραυματισμός στο πόδι του Χάουαρντ Σαντ-Ρόος, ο οποίος αποχώρησε από το παρκέ στο 23ο λεπτό και δεν επέστρεψε ποτέ ξανά στο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μπρέι με 20 πόντους και 6/10 τρίποντα (συν 5 ασίστ), ενώ στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Χεζόνια, που χθες πήρε τη θέση του τραυματία Νέντοβιτς, σκόραρε 16 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Ο Ιωνικός, που είχε κορυφαίο τον Χόλογουελ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, υπέστη την 11η ήττα του σε 17 αγώνες και μετρά 23 βαθμούς. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Τολιόπουλο, Μαυροκεφαλίδη και Σμιθ, που αποχώρησε.