Μπάσκετ: Μεγάλο «διπλό» της ΑΕΚ στην Πυλαία

Σάββατο, 13 Μαρτίου 2021 20:09
UPD:20:23
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη με 87-85 επί του ΠΑΟΚ στην παράταση, στο ντέρμπι των «Δικέφαλων» που φιλοξενήθηκε στο PAOK Sports Arena για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Ο Αμερικανός ήταν ψύχραιμος, πήρε την μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης και την έβαλε στο καλάθι των γηπεδούχων, χαρίζοντας στην ομάδα του την τρίτη κατά σειρά νίκη στο πρωτάθλημα.

Με καλύτερη παρουσία στα... σημεία η Ένωση, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 19-17, ενώ με επιμέρους σκορ 14-4 και τους Ρογκαβόπουλο, Μέικον να σκοράρουν, προηγήθηκε με 37-27 στο 17΄, αλλά ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα δικό του 9-0 και πήγε στα αποδυτήρια υπολειπόμενος ένα πόντο (36-37).

Στη συνέχεια η ΑΕΚ συντήρησε τη διαφορά πέριξ των 7 πόντωνς στην τρίτη περίοδο, ενώ την έστειλε στο +9 στο 34΄ (69-60). Με τον Κάρτερ όμως να «πυροβολεί» έξω από τα 7,75μ., ο ΠΑΟΚ έκανε ένα επιμέρους 14-2 και πήρε το προβάδισμα με 74-71, στα 36΄΄6 πριν τη λήξη.

Στην επίθεση της αθηναϊκής ομάδας ο Μέικον βρέθηκε αμαρικάριστος κι ευστόχησε σε τρίποντο ισοφαρίζοντας, ενώ με πλήρη κατοχή στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ, καθώς απέμεναν 25΄΄4 για το τέλος, δεν βρήκε στόχο και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ πέρασε με 83-77, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 85-85 στα 17΄΄4 πριν το τέλος, αλλά ο Λάνγκφορντ πήρε την μπάλα στην τελευταία επίθεση κι έδωσε το ροζ φύλλο στους «κιτρινόμαυρους», σκοράροντας με τη λήξη (85-87).

Ο Λάνγκφορντ τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ξεχώρισαν, επίσης, για την ΑΕΚ οι Ντάριλ Μέικον (18π.) και Λίνος Χρυσικόπουλος (16π.), ενώ κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Κάρτερ (27π. με 6/9 τρίποντα) και Γκρίφιν (17π.).