Serie A: «Ζωντανή» για την Ευρώπη η Λάτσιο

Παρασκευή, 12 Μαρτίου 2021 19:01
UPD:19:09
EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Λίγο έλλειψε να πέσει σε μεγάλη «γκέλα» η Λάτσιο στο εναρκτήριο ματς της 27ης αγωνιστικής της Serie A με την Κροτόνε.

Οι «λατσιάλι» τελικά απέφυγαν το «κάζο» με την ουραγό της βαθμολογίας μέσα στο «Ολίμπικο», χάρις στο τέρμα του Φελίπε Καϊσέδο στο 84ο λεπτό, με το οποίο «γράφτηκε» το 3-2, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι παρέμεινε στο παιχνίδι της κατάκτησης μίας θέσης που δίνει το ευρωπαϊκό «εισιτήριο» της επόμενης περιόδου, ενώ απομένουν 11... στροφές πριν από το φινάλε του καμπιονάτο. Με το «τρίποντο» που πήρε είναι 7η με 46 βαθμούς, έναν λιγότερο από την 6η Νάπολι, δύο από την 5η Αταλάντα που βγαίνουν στο Europa League και τέσσερις από την 4η Ρόμα, η οποία εάν τερματίσει σε αυτή θα παίξει στο Champions League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και Αλμπέρτο, αλλά ισοφαρίστηκαν ισάριθμες από τον Σίμι (29΄, 50΄ πέναλτι). Έξι λεπτά πριν από το 90΄ ο 33χρονος επιθετικός από το Εκουαδόρ, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, έδωσε τη λύση και κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του στο «κυνήγι» ενός ευρωπαϊκού «εισιτηρίου».