Basket League: Νίκη πρωτιάς για το Λαύριο

Τετάρτη, 10 Μαρτίου 2021 22:39
UPD:22:41
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Το Λαύριο σημείωσε την τέταρτη συνεχή νίκη στην Α1 Ανδρών, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής, επικρατώντας εντός έδρας στην παράταση με 83-77 (κ.δ. 65-65) του ανταγωνιστικού Κολοσσού Ρόδου.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη σημείωσε τη 12η νίκη σε 16 αγώνες και τέθηκε επικεφαλής στην κατάταξη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που προσπάθησε πολύ αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει τη δέκατη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 44-38 στο ημίχρονο. Ο Κολοσσός δεν κάμφθηκε και απάντησε στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 8-15, φτάνοντας στο προσπέρασμα με 53-52 στο 30΄.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν άστοχοι στη συνέχεια και πηγαίνονας χέρι-χέρι τελείωσαν ισόπαλες 65-65 στην κανονική διάρκεια της συνάντησης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως, το Λαύριο έτρεξε επιμέρους σκορ 12-5 για το +7 (77-70) στο 44΄, κατακτώντας τη νίκη.

Τους γηπεδούχους οδήγησε ο Κάρτερ με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από την ομάδα της Ρόδου διακρίθηκε ιδιαίτερα ο Κερέμ Καντέρ, με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.