Νίκη για ΑΕΚ στην πρεμιέρα της στο BCL

Τετάρτη, 10 Μαρτίου 2021 22:19
UPD:22:31
INTIME SPORTS/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Νικηφόρα ξεκίνησε η ΑΕΚ στα πλέι οφ του Basketball Champions League, επικρατώντας στην έδρα της με 74-65 της Τουρκ Τέλεκομ, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης και υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην πρώτη ήττα τους.

Η άμυνα της πρώτης περιόδου και η επιθετική λεουτουργία της δεύτερης βοήθησαν την Ένωση να ελέγξει το παιχνίδι και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 38-31.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Παπαθεοδώρου ξανάπαιξε καλή άμυνα και με σερί 6-0 εξασφάλισε στο 22΄ διψήφια διαφορά (44-31), την οποία διατήρησε ως την τελευταία στροφή του αγώνα (57-46 στο 30΄).

Μάλιστα, στο 35ο λεπτό η διαφορά έφτασε ως το +15 (64-49) και κάπου εκεί η μοίρα της αναμέτρησης αποφασίστηκε, καθώς η αστοχία των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψε να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Μέικον, που στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του με τους «κιτρινόμαυρους» πέτυχε 20 πόντους, ενώ από την Τουρκ Τέλεκομ προσπάθησαν οι Ουίλτζερ και Τζόνσον, σκόρερ 14 πόντων έκαστος.