Στην Αθήνα η Εθνική ομάδα στίβου

Τρίτη, 09 Μαρτίου 2021 09:58
UPD:10:10
INTIME SPORTS/ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ

Επί ελληνικού εδάφους βρίσκεται από τις πρώτες πρωινές ώρες της Τρίτης (9/03) η αποστολή της Εθνικής ομάδας στίβου, η οποία επέστρεψε από το Τορούν της Πολωνίας, όπου συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε στη διοργάνωση από 19 αθλητές και αθλήτριες, με σημσντικές απουσίες μεγάλων ονομάτων, που λόγω της πανδημίας επέλεξαν να μη λάβουν μέρος και να συνεχίζουν την προετοιμασία τους για τον ανοιχτό (Στεφανίδη, Κυριακοπούλου, Καραλής, Μπελιμπασάκη).

Παρ΄ όλα αυτά η «γαλανόλευκη» επέστρεψε με ένα χρυσό μετάλλιο με τον σπουδαίο Μίλτο Τεντόγλου, ο οποίος πσρά το πρόβλημα τραυμστισμού του στο γόνατο κατάφερε ν΄ ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με 8.35μ στον τελικό του μήκους.

Η Βούλα Παπαχρήστου μπορεί αυτή τη φορά να μην κατέκτησε μετάλλιο, ωστόσο έδωσε τη μάχη και πήρε την 5η θέση στο τριπλούν. Ανάμεσα στις κορυφαίες της Ευρώπης βρέθηκε και και η Ελένη Πόλακ, η οποία αν δεν τραυματιζόταν στη διάρκεια του τελικού στο άλμα επί κοντώ ίσως να είχε πάει καλύτερα από την 5η θέση που κατέλαβε.

Ο Δημήτρης Τσιάμης είναι ένας ιδιαίτερος αθλητής με διάρκεια δεκαετιών, που καταφέρνει όχι μόνο να κλείνει θέση στις μεγάλες διοργανώσεις, αλλά να σταθεί αποτελεσματικά σε αυτές κάτι που έκανε και στο Τορούν κατακτώντας την έβδομη θέση στο τριπλούν