Ευρωλίγκα: Ήττα στο Βερολίνο για τον Παναθηναϊκό

Παρασκευή, 26 Φεβρουαρίου 2021 22:56
UPD:23:14
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Επιστροφή στις... κακές συνήθειες για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» ήταν σε θέση οδηγού για 30 λεπτά απέναντι στην Άλμπα, όμως η καθίζηση στην τελευταία περίοδο έδωσε τέλος στο σερί των δύο νικών τους.

Η ομάδα του Κάτας ηττήθηκε με 65-74 στο Βερολίνο, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, χάνοντας για 15η φορά σε 24 αγώνες (ο Παναθηναϊκός έχει δύο λιγότερους), ενώ οι Γερμανοί έφτασαν στις εννέα νίκες.

Η καλή άμυνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 8 πόντους (10-2) στο 6ο λεπτό, όμως μια χαλάρωση έφερε σερί 9-0 από τους γηπεδούχους και προσπέρασμα (11-10), αλλά η κυριαρχία του Παπαγιάννη στη ρακέτα, κράτησε το «τριφύλλι» σε απόσταση ασφαλείας (11-17 στο 10΄).

Με επιλογή να αφήνει τα μακρινά σουτ στη συνέχεια, βλέποντας την αστοχία της Άλμπα έξω από τα 6,75μ. (2/15 τρίποντα), οι «πράσινοι» έφτασαν σε διψήφια διαφορά (25-15) για πρώτη φορά στο 14΄, αλλά με μπροστάρη τον Σίκμα οι Γερμανοί μείωσαν εκ νέου, σε 23-27 (16΄), για να κλείσει το ημίχρονο με την ελληνική ομάδα μπροστά στο σκορ με 34-28.

Στην τρίτη περίοδο η Άλμπα βρήκε ρυθμό από μακριά και με 3/5 τρίποντα ισοφάρισε σε 43-43 στο 25΄, ενώ ο Γκιφάι τους χάρισε μετά από ώρα και πάλι το προβάδισμα (45-43). Τότε ήταν η σειρά του Μακ να πετύχει δύο συνεχή τρίποντα (50-53) και ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα ως το 30΄.

Τελικά, η Άλμπα εξαπέλυσε την αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Τίμαν να σκοράρει τέσσερα σερί τρίποντα (!), οι Γερμανοί έκαναν το σκορ 62-55 υπέρ τους στο 32΄, ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 12-2.

Μπροστά σε αυτή την πλήρη ανατροπή οι παίκτες του Κάτας αποσυντονίστηκαν, άρχισαν να κάνουν διαδοχικά λάθη και στο 37΄ ο τεχνικός του Παναθηναϊκού δέχθηκε τεχνική ποινή (67-59), με τον Σίκμα να «γράφει» ύστερα το 70-59 στο 38΄ και μαζί και τον επίλογο του αγώνα...

Κορυφαίος της Άλμπα ήταν ο Τίμαν με ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Ευρωλίγκα (16 πόντοι με 4/5 τρίποντα), ενώ ο Γουάιτ ήταν ο μοναδικός... διψήφιος από τους «πράσινους», με 14 πόντους.