«Τρίποντο» με ανατροπή η Αϊντχόφεν ενόψει Ολυμπιακού

Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2021 19:58
UPD:20:22
REUTERS/COSTAS BALTAS

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ α[πό την Φίτεσε,μ η Αϊντχόφεν επικράτησε τελικά με 3-1 για την 23η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και, πλέον, στρέφει το ενδιαφέρον της στην ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης (25./02) με τον Ολυμπιακό στο «Φίλιπς Στάντιον».

Η αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» στην φάση των «32» του Europa League βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό από το γκολ του Μπόρχα, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω. Αρχκά ισοφάρισε με τον Μάλεν στο 66΄, για να πετύχει δύο γκολ ο Γκέτσε στα τελευταία λεπτά (86΄, 88΄) και να «κλειδώσει» το «τρίποντο» για το συγκρότημα του Ρόγκερ Σμιντ.

Η ενδεκάδα της PSV: Μβόγκο, Ντάμφρις, Μπαουμγκάρντι, Βιεργκέβερ (89' Τέζε) Ροζάριο, Μάουρο Τζούνιορ (65' Τόμας), Σανγκαρέ, Γκουτιέρες (46' Μάλεν), Φέιν (46' Μαξ), Ζάχαβι, Βέρτεσεν (65' Γκέτσε).