«Καθάρισαν» από τα πρώτα ματς με την πρόκριση, Γιουνάιτεντ, Τότεναμ και Ρόμα

Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2021 22:14
UPD:19/02/2021 08:18
REUTERS/MASSIMO PINCA

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τότεναμ και Ρόμα «καθάρισαν» από τα πρώτα ματς των «32» του Europa League την υπόθεση πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, ενώ στα υπόλοιπα ματς του πρώτου «μενού» οι ομάδες άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς» και τα πάντα θα κριθούν στις ρεβάνς της προσεχούς Πέμπτης (25/02).

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν επίδειξη δύναμης στην Ισπανία συντρίβοντας τη Ρεάλ Σοσιεδάδ με 4-0, ενώ οι «πετεινοί» έφυγαν από την Αυστρία με ένα θριαμβευτικό 4-1 επί της Βολφσμπέργκερ.

Τον αντίπαλό της στηνβ επόμενη φάση σκέφτεται ήδη και η Ρόμα μετά το 2-0 στην έδρα της Μπράγκα, ενώ πολύ μεγάλο βήμα πρόκρισης έκανε και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ η οποία «άλωσε» το Κρασνοντάρ νικώντας τους Ρώσους με 3-2.

Η Μίλαν στάθηκε άτυχη καθώς ισοφαρίστηκε από τον Ερυθρό Αστέρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, παρόλα αυτά έχει τον πρώτο λόγο με το δεύτερο ματς να διεξάγεται στο «Μεάτσα», ενώ το ματς της βραδιάς έγινε στην Ελβετία, όπου η Γιουνγκ Μπόις προηγήθηκε της Λεβερκούζεν με 3-0 στο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε στην επανάληψη μέσα σε 20 λεπτά και πήρε τη νίκη (4-3) στο 89΄.