Πάντα σε... τροχιά Champions League η Γουέστ Χαμ

Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου 2021 21:55
UPD:21:58
Pool via REUTERS/GLYN KIRK

Η εξαιρετική πορεία που διαγράφει στην εφετινή Premier League η Γουέστ Χαμ συνεχίζεται. Η ομάδα του Λονδίνου επικράτησε άνετα με 3-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Ολυμπιακό Στάδιο» της βρετανικής πρωτεύουσας, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 24ης αγωνιστικής, και με 42 βαθμούς βρίσκεται στην 4η θέση, τέσσερις πίσω από τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λέστερ που μοιράζονται την 2η.

Ο Ράις με πέναλτι στο 41ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τα «σφυριά» και στο 58΄ ο Ντιοπ «σφράγισε» ουσιαστικά το δεύτερο τρίποντο στην τελευταία τριάδα αγώνων που έχει δώσει η ομάδα του (έχει και μία ισοπαλία).

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο αμυντικός Ράιαν Φρέντερικς, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η ουραγός Σέφιλντ Γιουνάιτεντ συμπλήρωσε με την αποψινή 19 ήττες σε 24 ματς, με μόλις 3 νίκες και 2 ισοπαλίες κι όπως δείχνουν τα πράγματα δεν γλιτώνει τον υποβιβασμό.