Πόλο: Νίκη στην πρεμιέρα του προ-Ολυμπιακού για την Εθνική Ανδρών

Κυριακή, 14 Φεβρουαρίου 2021 15:49
UPD:16:10
Eurokinissi Sports/ΜΑΡΟΥΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Με νίκη (11-10) απέναντι στην Γεωργία ξεκίνησε σήμερα τις υποχρεώσεις της στο προολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ η Εθνική Ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στη συνάντηση, που εξελίχθηκε σε ντέρμπι απέναντι σε μια ομάδα που έχει κάνει σημαντικά βήματα προόδου στο άθλημα σε όλα τα επίπεδα τα τελευταία χρόνια.

Η Ελλάδα ήταν ανώτερη από την πρώτη περίοδο της συνάντησης και στο πρώτο ημίχρονο διατήρησε μια διαφορά 2-3 τερμάτων. Οι Γεωργιανοί αντέδρασαν στο τρίτο οκτάλεπτο και με επιμέρους σκορ 5-2 ισοφάρισαν σε 10-10.

Στην τελευταία περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Με μηδέν παθητικό στην άμυνα όμως και με σκόρερ τον Φουντούλη, η Ελλάδα πέτυχε την νίκη σε μια πρεμιέρα που ανέκαθεν ήταν και είναι σημαντική.

Κορυφαίος παίκτης της Εθνικής ήταν ο αρχηγός Γιάννης Φουντούλης, που σκόραρε 5 φορές. Ο Θοδωρής Βλάχος χρησιμοποίησε τους δυο τερματοφύλακες (Ζερδεβά και Γαλανίδη) από ένα ημίχρονο.