Σάββατο, 06 Φεβρουαρίου 2021 19:19
UPD:19:47
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Με 81-63 επικράτησε ο Προμηθέας της Λάρισας.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Προμηθέα Πατρών για να φτάσει σε μία άνετη νίκη επί της Λάρισας με 81-63.

Για τους Αχαιούς, που προέρχονταν από το μεγάλο «διπλό» επί του Παναθηναϊκού ήταν η 9η επιτυχία σε 13 αγώνες στην Basket League (έχουν ένα ματς λιγότερο), ενώ για τους Θεσσαλούς η 10η ήττα.

Η άμυνα της πρώτης περιόδου, διάστημα κατά το οποίο κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 3 πόντους, ήταν αρκετή για να δώσει την απαραίτητη ώθηση στο συγκρότημα του Μάκη Γιατρά να κλείσει το 10λεπτο στο +16 (19-3) κι από κει και πέρα με σωστή διαχείριση να μην κινδυνεύσει καθόλου.

Οι Δημήτρης Αγραβάνης και Γιάννης Αθηναίου σήκωσαν το βάρος της επίθεσης από τους νικητές με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπράντον Ρας με 13 πόντους.