Επιστροφή στις νίκες και βαθιά «ανάσα» για τον Ιωνικό

Σάββατο, 06 Φεβρουαρίου 2021 19:01
UPD:07/02/2021 16:56
Eurokinissi Sports/ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Μετά από αρκετό καιρό ο Ιωνικός επέστρεψε στις νίκες στην Basket League, επικρατώντας με 100-85 του Μεσολογγίου εντός έδρας στο πλαίσιο της 14ης ημέρας της Α1.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βελτίωσε το ρεκόρ της 5-9 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν σε 4-10.

Ο Ιωνικός σήκωσε από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ, αξιοποιώντας τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από την περιφέρεια, τα οποία τον βοήθησαν να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (51-44).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην 3η περίοδο και μείωσαν στο -3 (68-65 στο 30΄), ωστόσο, οι Νικαιώτες βελτίωσαν την άμυνά τους και χωρίς να χάσουν ρυθμό στην επίθεση «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 18-8, γράφοντας στο 37΄ το 86-73 και «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Κορυφαίος του Ιωνικού ήταν ο Ανταμ Σμιθ με 23 πόντους, ενώ από το Μεσολόγγι ξεχώρισε ο Τόντρικ Γκότσερ με 28.