«Βόμβα» στο Κύπελλο Γερμανίας

Τρίτη, 02 Φεβρουαρίου 2021 22:27
UPD:22:33
Pool via REUTERS/THILO SCHMUELGEN

«Βόμβα» στο Κύπελλο Γερμανίας, με την Έσεν, ομάδα 4ης κατηγορίας, να «πετάει έξω» στην φάση των «16» της διοργάνωσης, ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους προημιτελικούς, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ! Οι «ασπιρίνες» κατάφεραν να προηγηθούν στο 105΄ με τον Μπέιλι και προς στιγμή φάνηκε ότι έστω και δύσκολα θα έπαιρναν το «εισιτήριο», ωστόσο, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δύο γκολ, στο 108΄ με τον Κεφκίρ και στο 117΄ με τον Ένγκελμαν για το τελικό 2-1.

Στη διαδικασία των πέναλτι η Χολστάιν Κίελ επικράτησε με 7-6 της Ντάρμστατ και συνεχίζει στη διοργάνωση. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση τελείωσαν με σκορ 1-1.