Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Ίντερ με «ήρωα» Έρικσεν

Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2021 23:57
UPD:27/01/2021 00:02
REUTERS/DANIELE MASCOLO

Ο Κρίστιαν Έρικσεν έστειλε την Ίντερ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, καθώς με γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων οι «νερατζούρι» νίκησαν με 2-1 κι απέκλεισαν την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Μίλαν.

Μάλιστα, ο Δανός επιθετικός μέσος που ακόμη δεν έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του Κόντε και συζητείται ακόμη και να παραχωρηθεί, είχε μπει αλλαγή στο 88΄ και στις καθυστερήσεις έστειλε με απίθανο φάουλ την ομάδα του στους «4».

Ο Ιμπραΐμοβιτς έδωσε προβάδισμα στη Μίλαν στο 31 και η Ίντερ (τυπικά γηπεδούχος στην κοινή έδρα) ισοφάρισε στο 77΄ με πέναλτι του Λουκάκου, για να βάλει στο τέλος την «υπογραφή» του ο Έρικσεν.

Μοιραίος για τη Μίλαν ήταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, που αποβλήθηκε στο 58ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δίνοντας το πλεονέκτημα στην Ίντερ, που πίεσε κι έφτασε σε νίκη με ανατροπή.