Ένατο Super Cup Ιταλίας για την Γιουβέντους

Πέμπτη, 21 Ιανουαρίου 2021 00:12
UPD:00:15
REUTERS/ALBERTO LINGRIA

Στο πρωτάθλημα μπορεί να μην πηγαίνει καλά μέχρι τώρα, ωστόσο, στο η Γιουβέντους παραμένει πάντα ομάδα τίτλων.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο ν΄ ανοίγει τον δρόμο στο 64ο λεπτό και τον Άλβαρο Μοράτα να «σφραγίζει» τη νίκη στις καθυστερήσεις, η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε με 2-0 της Νάπολι στο «Μαπέι» (σ.σ. έδρα της Σασουόλο) και κατέκτησε το 9ο τρόπαιο Super Cup στην ιστορία της, στον 16ο τελικό που συμμετείχε

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, που είχε βασικό σε όλο το ματς τον Κώστα Μανωλά, απέτυχε να κατακτήσει το τρίτο τρόπαιο στον τέταρτο τελικό της στη διοργάνωση.

Να σημειωθεί εδώ πως το Super Cup επέστρεψε σε ιταλικό έδαφος ύστερα από δύο χρόνια διεξαγωγής του στη Σαουδική Αραβία, ενώ προγενέστερα είχε επίσης φιλοξενηθεί σε Κίνα και Κατάρ.

Οι «παρτενοπέι» είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, καθώς στο 78ο λεπτό ο Πάολο Βαλέρι καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα επί του Ντρίες Μέρτενς. Ο Λορέντσο Ινσίνιε, όμως, έστειλε την μπάλα άουτ!.