Αυλαία στον πρώτο γύρο με διαφορά... ασφαλείας η Μπάγερν

Τετάρτη, 20 Ιανουαρίου 2021 23:38
UPD:23:41
Pool via REUTERS/ANDREAS GEBERT

Με «μαξιλαράκι ασφαλείας» έκλεισε τον πρώτο γύρο της Bundesliga (17η αγωνιστική) η πρωτοπόρος, Μπάγερν.

Οι Βαυαροί με το γκολ-πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι «δραπέτευσαν» από την WWK Arena του Άουγκσμπουργκ με 1-0 απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, διατηρώντας το +4 από την δεύτερη Λειψία, η οποία με το ίδιο σκορ πέρασε το εμπόδιο της Ουνιόν Βερολίνου στην Red Bull Arena.

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος έμεινε στον πάγκο της Στουτγκάρδης, βλέποντας την ομάδα του να γνωρίζει «βαριά» ήττα από την Αρμίνια στο Λπίλεφελντ με 3-0, αποτέλεσμα που έδωσε βαθιά ανάσα στους γηπεδούχους στη μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Από τις 12/12 και το 1-0 στην έδρα της Μάιντς έχει να νικήσει η Κολονία, συμπληρώνοντας πεντάδα αγώνων χωρίς «τρίποντο» (3 ήττες, 2 ισοπαλίες). Η «κατηφόρα» των «τράγων» σταμάτησε απόψε (20/01) στο Γκελζενκίρχεν, όπου με το γκολ του Τίλμαν (πέρασε αλλαγή στο 88ο λεπτό) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησαν με 2-1 της Σάλκε, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga.