Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα πρόκρισης ο Άρης

Τετάρτη, 20 Ιανουαρίου 2021 17:15
UPD:17:29
INTIME SPORTS/ΤΟΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ο Άρης πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τη νίκη με 2-0 επί του (ελλιπούς) Αστέρα Τρίπολης στη Θεσσαλονίκη, στον πρώτο αγώνα.

Οι δυο ομάδες δεν παρουσίασαν και πολλά πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, με την πρώτη ευκαιρία να καταγράφεται στο 23ο λεπτό, όταν ο Γκάμα έβγαλε τον Μάνο τετ α τετ με τον Τσιφτσή, με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να αποκρούει με το κεφάλι.

Εντελώς διαφορετική εικόνα στο β΄ ημίχρονο, όμως, με τον Σάσα να «σημαδεύει» το δοκάρι του Αστέρα στο 51΄.  Στο 69΄ το σκορ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» άνοιξε, όταν στη σέντρα του Σάκιτς από δεξιά ο νεοεισελθών Μαντσίνι με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 75΄ οι «κίτρινοι» έκλεψαν την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Μαντσίνι βρήκε τον Μπερτόλιο και ο Αργεντινός άσος με δεξί πλασέ από το ύψος της μεγάλης διπλασίασε για το τελικό 2-0, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του, ενόψει της ρεβάνς στην αρκαδική πρωτεύουσα.