Ανεβαίνει η Άρσεναλ

Δευτέρα, 18 Ιανουαρίου 2021 23:55
UPD:23:57
Pool via REUTERS/CATHERINE IVILL

Την ανοδική πορεία που διαγράφει το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε το βράδυ της Δευτέρας (18/01) η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε με 3-0 της Νιουκάστλ στο προτελευταίο χρονικά ματς της 19ης αγωνιστικής της Premier League.

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα με τη συμπλήρωση του 60ού λεπτού, όταν οι «κανονιέρηδες» με τα δύο γρήγορα γκολ των Ομπαμεγιάνγκ (50΄) και Σάκα (61΄) ουσιαστικά «καθάρισαν» την αναμέτρηση. Ο Γκαμπονέζος στράικερ στο 77ο λεπτό έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα», επιβεβαιώνοντας ότι η ομάδα του Μικλέλ Αρτέρα βρίσκεται σε πολύ καλό... φεγγάρι, καθώς συμπλήρωσε πεντάδα αγώνων με 4 νίκες και μία ισοπαλία.

Για τους «ανθρακωρύχους» το αποψινό ήταν το 6 συνεχόμενο ματς που δεν κατάφεραν να φτάσουν στο «τρίποντο», καθώς μετρούν 4 ήττες και 2 ισοπαλίες. Την τελευταία φορά πο «χαμογέλασαν» στο πρωτάθλημα ήταν με το 2-1 επί της Γουέστ Μπρόμγουϊτς στις 12 Δεκεμβρίου 2020.