Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό

Τετάρτη, 13 Ιανουαρίου 2021 23:09
UPD:23:19
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος απόψε απέναντι στη Βιλερμπάν, νίκησε με 88-71 κι επέστρεψε στις επιτυχίες στην Ευρωλίγκα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν κι απόψε εξαιρετικός και σταμάτησε στους 33 πόντους, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν και πάλι «πύργος», με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι «πράσινοι» αύξησαν σε έξι τις νίκες τους σε σύνολο 18 αγώνων, την ώρα που το γαλλικό συγκρότημα υποχώρησε στο 5-13.

Η Βιλερμπάν, με 3/5 τρίποντα στο πρώτο τετράλεπτο, ξέφυγε με 7-15 αλλά ένα τάιμ άουτ επέτρεψε στους «πράσινους» να τρέξουν επιμέρους σκορ 18-2, γράφοντας στο 9΄ το 25-17 και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (25-21).

Τα λάθη στη συνέχεια, όμως και η κυριαρχία της Βιλερμπάν στα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες. Οι Γάλλοι μείωσαν αρχικά σε 32-30 και ισοφάρισαν στο 16΄ σε 36-36., αλλά με Παπαγιάννη και Νέντοβιτς να ενεργοποιούνται το ημίχρονο έκλεισε στο 45-42 για τους γηπεδούχους.

Με τον Σέρβο γκαρντ να έχει πάρει... φωτιά στη συνέχεια και να σκοράρει 10 σερί πόντους, στο 25ο λεπτό το ταμπλό έγραψε 55-48. και στο 29΄ η διαφορά έγινε διψήφια (66-56).

Με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνει θεαματικά την άμυνά στα πρώτα επτά λεπτά της τελευταίας περιόδου, τα πάντα κρίθηκαν στο ΟΑΚΑ κι επέτρεψαν στους «πράσινους» να φτάσουν στο φινάλε χωρίς άγχος.

Το «τριφύλλι» κράτησε στους πέντε πόντους τη Βιλερμπάν σε αυτό το διάστημα και βρίσκοντας σταθερά λύσεις στην επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (83-65 στο 37΄), που παρέμεινε έτσι ως τη λήξη.