Κανένα πρόβλημα για Εφές, Μπαρτσελόνα και Φενέρμπαχτσε

Τρίτη, 12 Ιανουαρίου 2021 23:25
UPD:13/01/2021 00:00
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Με νίκη της Μπαρτσελόνα στη Ρωσία κι εύκολες εντός έδρας νίκες των Φενερμπαχτσέ και Αναντολού Εφές, άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα.

Στη Μόσχα, η Μπαρτσελόνα δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Χίμκι, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχή νίκης της και βελτιώνοντας σε 13-6 το ρεκόρ της.

Οι «μπλαουγκράνα» κράτησαν τους Ρώσους στους 27 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν άνετα στο τελικό 87-75, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη 10η σερί ήττα και 17η στο σύνολο.

Οι Κούριτς (18π.) και Χίγκινς (18π.) οδήγησαν την επίθεση της Μπαρτσελόνα, με τον Καλάθη να ξεχωρίζει στο κομμάτι της δημιουργίας με 15 ασίστ. Από τη Χίμκι προσπάθησε ο Σβεντ με 23 πόντους.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Αναντολού Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο έτρεξε επιμέρους σκορ 26-9 και ξέφυγε με +9 (62-53 στο 30΄), νικώντας την Άλμπα Βερολίνου με 84-76.

Με αυτό τον τρόπο βελτίωσε σε 10-9 το ρεκόρ της, παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας και υποχρέωσε τους Γερμανούς σε πέμπτη συνεχή ήττα και συνολικά 12η.

Οι Μίτσιτς (15π.), Λάρκιν (15π.) και Μοερμάν (15π.) ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ από τους Βερολινέζους ο Γκρέιντζερ (15π.) δεν ήταν αρκετός...

Τέταρτη διαδοχική νίκη, με την οποία έφτασε συνολικά τις εννέα, σημείωσε εντός έδρας η Φενερμπαχτσέ, τρεις ημέρες πριν τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 96-76 της Μπασκόνια.

Η ομάδα του Κοκόσκοφ έφτασε τους Βάσκους στην κατάταξη (9-10) κι έδωσε τέλος στο σερί των τριών νικών των Ισπανών. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντε Κολό με 27 πόντους, ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Πέτερς με 15.

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά το τεράστιο «διπλό» επί της Ρεάλ, σημείωσε η Αρμάνι στο Μιλάνο. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε με 95-80 της Βαλένθια, βελτιώνοντας σε 11-7 το ρεκόρ της (7η θέση).

Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» υποχώρησαν σε 10-9, εγκαταλείποντας την ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό και παραχωρώντας την όγδοη θέση στους «ερυθρόλευκους».