Με «τεσσάρα» στους «32» η Λέστερ, εκτός Κυπέλλου η Γουέστ Μπρομ

Σάββατο, 09 Ιανουαρίου 2021 20:11

Κανένα πρόβλημα δε συνάντησε στο «Μπριτάνια» η Λέστερ, η οποία συνέτριψε την Στόουκ Σίτι με 4-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας (φάση των «32»).

Οι «Αλεπούδες» μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 34΄ με τον Τζάστιν και «καθάρισαν» την υπόθεση πρόκριση στην επανάληψη με τα τέρματα των Ολμπράιτον (60΄), Πέρεθ (79΄) και Μπαρνς (81΄).

Η Μπέρνλι, από την πλευρά της, λίγο έλλειψε να πέσει... θύμα έκπληξης απέναντι στη Μίλτον Κέινς Ντονς, αλλά ο Ματέι Βίντρα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (1-1) του κανονικού αγώνα και τελικά η ομάδα της Premier League πήρε την πρόκριση στα πέναλτι.

Εκτός συνέχειας έμεινε η Γουέστ Μπρομ, η οποία στη «ρώσικη ρουλέτα» ηττήθηκε από την Μπλάκπουλ και έγινε η πρώτη ομάδα της κορυφαίας κατηγορίας που αποχαιρετά τη φετινή διοργάνωση.

Η ουραγός της Premier League Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κατόρθωσε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της στη φετινή σεζόν (σε όλες τις διοργανώσεις), επικρατώντας 3-2 της Μπρίστολ Ρόβερς, ενώ η Φούλαμ χρειάστηκε παράταση για να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΚΠΡ (2-0).

Τα έως τώρα αποτελέσματα των νοκ άουτ αγώνων του 3ου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας έχουν ως εξής:

Γουλβς-Κρίσταλ Πάλας                   1-0
Άστον Βίλα-Λίβερπουλ                   1-4
Έβερτον-Ρόδεραμ                          2-1 παρ. (κ.α. 1-1)
Νότιγχαμ Φόρεστ-Κάρντιφ              1-0
Μπόρχαμ Γουντ-Μίλγουολ              0-2
Λούτον-Ρέντινγκ                             1-0
Νόριτς-Κόβεντρι                              2-0
Τσόρλεϊ-Ντέρμπι Κάουντι                2-0