Basket League: Καντέρ και Άρτις «σκότωσαν» τον Ιωνικό

Σάββατο, 09 Ιανουαρίου 2021 18:08
UPD:18:16
INTIME SPORTS/ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ ΧΑΡΗΣ

Με τους Καντέρ και Αρτις να οδηγούν την ομάδα στην τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός επικράτησε 94-74 του Ιωνικού, ο οποίος ήταν άκρως ανταγωνιστικός; για 30 λεπτά, αλλά στο φινάλε δεν βρήκε λύσεις για να σταματήσει τα «πολυβόλα» των νησιωτών.

O Toύρκος σέντερ έκανε μεγάλη εμφάνιση με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Άρτις «πήρε φωτιά» στο τελευταίο 10λεπτο, τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Για τους Ροδίτες ήταν η 4η νίκη στην Basket League σε 11 αγώνες, απέναντι στους Νικαιώτες που πρόβαλλαν αντίσταση για τρία 10λεπτα, αλλά στο κρίσιμο σημείο του ματς εγκλωβίστηκαν στην άμυνα των γηπεδούχων και μοιραία γνώρισαν την 7η ήττα τους σε 11 αναμετρήσεις.

Από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ξεχώρισαν οι Χόλογουελ και Πρίντζετ (από 11 πόντους ο καθένας), ενώ στους 10 σταμάτησαν οι Φιτζπάτρικ και Τολιόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74