Στο Λαύριο η «βόμβα» της 10ης αγωνιστικής

Κυριακή, 03 Ιανουαρίου 2021 22:10
UPD:22:18
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Η 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 Ανδρών περιλάμβανε μια «βόμβα μεγατόνων»...

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την ισχύ της έδρας του, νίκησε με 92-82 τον Παναθηναϊκό, τον οποίο υποχρέωσε στην πρώτη εν Ελλάδι ήττα και συμπλήρωσε ένα εντυπωσιακό σερί έξι νικών, βυθίζοντας τους «πράσινους» στην εσωστρέφεια, ενόψει των αναμετρήσεων που έπονται, με Ζενίτ (Ευρωλίγκα και ΑΕΚ).

Με τον Παναθηναϊκό να παίζει καλή άμυνα στο ξεκίνημα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 19-9, για να μειώσουν ωστόσο οι γηπεδούχοι στο 17΄ σε 29-31, πριν κλείσει το ημίχρονο στο +11 (31-42) για τους φιλοξενούμενους.

Με υψηλό ποσοστό στην επίθεση και πιεστική άμυνα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο κι έτρεξε επιμέρους σκορ 33-17(!) περνώντας με 5 πόντους στο 30΄ (64-59).

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν με πίεση σε όλο το γήπεδο να επιστρέψουν στο ματς, αλλά οι παίκτες του Λαυρίου ήταν ψύχραιμοι, γύρισαν την μπάλα κι έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Άλφα Ντιαλό με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ η πεντάδα των «διψήφιων» συμπληρώθηκε από τους Κάρτερ (11π.), Μουράτο (17π.), Ντέιβις (15π.) και Κόζι (18π.).

Από τον Παναθηναϊκό των 21 λαθών οι Νέντοβιτς (19π.) και Παπαπέτρου (19π.) δεν αρκούσαν για την ανατροπή...