Νίκες για Περιστέρι και Προμηθέα

Κυριακή, 03 Ιανουαρίου 2021 20:26
UPD:20:27
INTIME NEWS/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για το Περιστέρι, προκειμένου να υπερασπιστεί την έδρα του και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 76-67 του ΠΑΟΚ, για την 10η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, βελτιώνοντας σε 6-4 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην πέμπτη ήττα τους σε εννέα αγώνες.

Ουσιαστικά το Περιστέρι εξαργύρωσε το ξέσπασμα του στην τρίτη περίοδο, όταν βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα με +10 στο 26΄ (48-38) και αξιοποιώντας την ευστοχία τους από τα 6.75, αλλά και τον έλεγχο των ριμπάουντ, δεν απειλήθηκαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, φτάνοντας με σχετική άνεση στο τελικό 76-67.

Κορυφαίος των νικητών ο Τρε ΜακΛιν με 22 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ προσπάθησε ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 15.

Το πρώτο του «διπλό» στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών/Basket League πανηγύρισε ο Προμηθέας Πατρών. Οι Αχαιοί πέρασαν νικηφόρα με 88-82 από την έδρα του Μεσολογγίου, βελτίωσαν σε 4-2 το ρεκόρ τους, ενώ υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην έβδομη συνεχή ήττα τους.

Ο Προμηθέας εξαργύρωσε τη διάρκεια που είχε στην επίθεση σε όλο το 40λεπτο, ενώ αμυντικά κράτησε τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους και στις τρεις πρώτες περιόδους, ξεφεύγοντας στο 24΄ με +12 (42-54) και μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (53-62) και με πρωταγωνιστές του... επιλόγου τους Μίλερ και Αγκμπελέσε δεν απειλήθηκαν μέχρι το τελικό 82-88.

Ο Ντάνι Αγκμπελέσε οδήγησε την επίθεση του Προμηθέα με 16 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Δημήτρης Αγραβάνης, 14 ο Τζεράι Γκραντ, 13 ο Γιάννης Αθηναίου και 12 ο Ίαν Μίλερ. Στο ντεμπούτο του ο Τζέριαν Γκραντ μέτρησε 7 πόντους και 4 ασίστ.

Από το Μεσσολόγγι προσπάθησαν οι Τσαντ Μπράουν και Τόντρικ Γκότσερ, με 22 και 21 πόντους, αντίστοιχα.

Νικηφόρο «ποδαρικό» στο 2021 πραγματοποίησε ο Ιωνικός. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε με 68-64 του Άρη στο κλειστό της Νίκαιας επιστρέφοντας στις νίκες και βελτιώνοντας σε 4-6 το ρεκόρ της. Στον αντίποδα, οι Θεσσαλονικείς υπέστησαν την έκτη ήττα τους σε εννέα αγώνες.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ και η «γεμάτη» εμφάνιση του Φιτζπάτρικ (15π., 8ρ.), βοήθησαν τον Ιωνικό να αντέξει στην πίεση του Άρη, ο οποίος προσπέρασε στο 33΄ με 58-59, μετά από τρίποντο του Σταμάτη, αλλά λάθη και αστοχία του στέρησαν το δικαίωμα να παραμείνει σε τροχιά «διπλού».

Την ίδια στιγμή, Φιτζπάτρικ και Τολιόπουλος βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 (66-61 στο 35΄), με τον Μαυροκεφαλίδη να «σφραγίζει» τη νίκη του Ιωνικού στο 38΄, καθώς στον εναπομείναντα χρόνο οι φιλοξενούμενοι έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας...

Άξιος συμπαραστάτης του Φιτζπάτρικ, ο Άνταμ Σμιθ με 14 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (10π.). Από τον Άρη ξεχώρισε ο Τζαμάλ Σούλερ με 18 πόντους.