Ευρωλίγκα: Μπάγερν σε υψηλές πτήσεις

Τετάρτη, 30 Δεκεμβρίου 2020 22:57
UPD:31/12/2020 00:20
Eurokinissi Sports/EUROKINISSI

Ένα απίθανο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Μπάγερν, προκειμένου να επιβληθεί της Μπαρτσελόνα, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς.

Η γερμανική ομάδα νίκησε με 90-77 τους «μπλαουγκράνα» στο Μόναχο, για την 17η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Euroleague, «αποχαιρετώντας» το 2020 από την τέταρτη θέση της κατάταξης και ισοβαθμώντας (ρεκόρ 11-6) με τους Καταλανούς, που έχασαν για τρίτη συνεχή φορά.

Ουσιαστικώς, το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν οι Ισπανοί δέχθηκαν επιμέρους σκορ 27-10 και είδαν το ταμπλό να γράφει 70-55 στο 30΄.

Καταλύτης στη νίκη των Βαυαρών ήταν ο Μπόλντγουϊν, με τον πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα σε πόντους (29), index (41), μπλοκ (1) και λεπτά συμμετοχής (31).

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Αμπρίνες με 16 πόντους, ενώ ο Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, αλλά και 4 λάθη.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Φενερμπαχτσέ σημείωσε δεύτερη συνεχή νίκη (συνολικά έβδομη) και υποχρέωσε τη Βιλερμπάν στη δεύτερη σερί απώλεια (5-11), επικρατώντας με 81-59 των Γάλλων, που ισοβαθμούν με τον Παναθηναϊκό στην προτελευταία θέση.

Η Βιλερμπάν έχασε την επαφή στο σκορ στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε ένα επιμέρους 21-10 και η διαφορά έφτασε στο +17 (59-42 στο 30΄).

Βέσελι (16π.) και Γκούντουριτς (16π.) ήταν οι καλύτεροι παίκτες της νικήτριας, ενώ από τους Γάλλους απλώς προσπάθησε ο Λάιτι, που πέτυχε 11 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε πολύ στο Μιλάνο, νίκησε όμως την Αρμάνι με 91-87 στην παράταση και κατέγραψε τη 12η συνεχή νίκη, βελτιώνοντας την επίδοσή της σε 14-3.

Ο Μιλουτίνοφ έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση, σκοράροντας 17 πόντους και κατεβάζοντας 16 (!) επιθετικά ριμπάουντ και συνολικά 19. Από κοντά του σε απόδοση ο Χάκετ (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και ο Τζέιμς (20 πόντοι, 11 ασίστ).

Για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που υποχώρησε στο 9-7, ο Λεντέι είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σιλντς πρόσθεσε 13 πόντοι και 8 ριμπάουντ.