«Τέλος» στο σερί των 21 αήττητων αγώνων της ΑΕΚ στην Basket League έβαλε το Λαύριο (78-70)

Κυριακή, 27 Δεκεμβρίου 2020 22:36
UPD:22:42
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Το εκπληκτικό σερί των 21 αήττητων αγώνων της ΑΕΚ στην Basket League έλαβε τέλος το βράδυ της Κυριακής (27/12) στο Λαύριο.

Με εξαιρετική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη επί της Ένωσης με 78-70, υποχρεώνοντας την Ένωση στην πρώτη εφετινή της ήττα στη σεζόν και πρώτη μετά το νικηφόρο σερί των 21 αγώνων που είχε πετύχει το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου από τις 27 Οκτωβρίου 2019 (428 ημέρες) στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο ματς με την ΑΕΚ να προσπερνά μόλις μία φορά στο πρώτο μέρος με 33-32, χάρις στην εκπληκτική εμφάνιση του Γιανίκ Μορέιρα στο 20λεπτο, διάστημα στο οποίο σημείωσε τους 20 από τους 35 πόντους της ομάδας του.

Οι 30 πόντοι του Αγκολέζου σέντερ δεν αρκούσαν στους «κιτρινόμαυρους» για να φτάσουν στη νίκη.  Απέναντι υπήρχε η «καυτή» τριάδα των Κάρτερ (19π.), Μουράτου (15π.) και Κόζι (13π.), που δημιούργησε σημαντικά προβλήματα στην άμυνα της Ένωσης.

Το συγκρότημα της Μεσογαίας πανηγύρισε την 5η σερί νίκη του βελτιώνοντας το ρεκόρ του μετά από 8 ματς σε 5-3, ενώ, πλέον, η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα είναι ο Παναθηναικός με 7 νίκες σε ισάριθμα ματς (έχει δύο λιγότερα).

Οι γηπεδούχοι είχαν διάθεση, ενέργεια, πάλεψαν για 40 λεπτά κι έβαλαν μερικά μεγάλα σουτ όταν η ΑΕΚ έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια για να πάρει το «διπλό», ιδιαίτερα στο τελευταίο 10λεπτο.