ΝΒΑ: Το Μαϊάμι είχε «πολυφωνία», οι Πέλικανς μόνο τον Γουίλιαμσον

Παρασκευή, 25 Δεκεμβρίου 2020 22:35
UPD:22:58
EPA/RHONA WISE

Το πρώτο ματς των Χριστουγέννων στο ΝΒΑ ανέδειξε νικητές τους Μαϊάμι Χιτ με 111-98 επί των Νιου Ορλίν Πέλικανς.

Μπορεί ο Τζίμι Μπάτλερ να μην αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο, ωστόσο, οι φιναλίστ των τελικών της περασμένης σεζόν ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κι έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Παρά το καλό τους ξεκίνημα (ξέφυγαν με 17-9) οι Πέλικανς δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Με... μπροστάρη τον Ρόμπινσον το Μαϊάμι έφερε το ματς στα μέτρα του και μέσα σε 11 λεπτά με επιμέρους σκορ 43-15 πήρε... αέρα 20 πόντων (52-32 στο 17΄) για να κλείσει το πρώτο μέρος στο +13 (66-53).

Η απουσία του Μπάτλερ στο δεύτερο μέρος δεν εμπόδισε τους Χιτ να διατηρήσουν το προβάδισμα με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου (88-79) και όταν απειλήθηκαν στο τελευταίο 12λεπτο βρήκαν μεγάλα καλάθια, με τον Χίρο να βάζει τρίποντο για το 99-87 στο 42' και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Ο Ρόμπινσον με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν και οι Ντράγκιτς (18π.),  Αντεμπάγιο (17π.) και Μπράντλι (12π.).

Ο σταρ των Πέλικανς, Ζάιον Γουίλιαμσον με 32 πόντους (11/19 δίποντα, 10/15 βολές, 14 ριμπάουντ) ήταν μακράν ο κορυφαίος της ομάδας του.