Σε «θέση οδηγού» για τον τίτλο η Λίβερπουλ

Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου 2020 00:04
UPD:00:47
Pool via REUTERS/CLIVE BRUNSKILL

Η Λίβερπουλ είχε «καρδιά πρωταθλήτριας» και με το γκολ του Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 90΄ εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη που της προσφέρει (έστω και άδειο) το «Άνφιλντ» για να επιβληθεί με 2-1 της Τότεναμ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 13ης αγωνιστικής της Premier League.

Με το «τρίποντο» αυτό οι «κόκκινοι» κατάφεραν να εκτοπίσουν τους «πετεινούς» του Ζοζέ Μουρίνιο από το ρετιρέ, όπου «συγκατοικούσαν» και να μπουν σε «θέση οδηγού» στη μάχη που δίνουν για το back to back.

Ο αγώνας ήταν δυνατός, με την Τότεναμ να βγάζει αντίδραση μετά το γκολ του Σαλάχ στο πρώτο ημίχρονο και να ισοφαρίζει επτά λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάσρι, αλλά οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν πάρα πολύ όσο περνούσε η ώρα (απίθανο ποσοστό κατοχής με 77%), αλλά το γκολ δεν ερχόταν.

Όπως συνέβη κι άλλες φορές στο παρελθόν, όμως, τη λύση, ως από μηχανής Θεός, έδωσε ο Βραζιλιάνος επιθετικός Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 90ό λεπτό, όταν πέτυχε το «χρυσό» γκολ της νίκης.

Ισόπαλες έληξαν οι άλλες δύο βραδινές αναμετρήσεις που ξεκίνησαν στις 22:00, Φούλαμ-Μπράιτον και Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας.